Grafický design

Jak si vytvořit plakát, časopis, logo na instagram, vizuál vlastní kapely nebo leták na školní jarmark? Základy grafického designu vám přiblíží Helena Šantavá a teoretička designu Kateřina Přidalová. Navštívíme taky výstavy a grafická studia, abyste se inspirovali přímo od profíků. Zjistíte, na co všechno se hodí nejrůznější typy písem, které máte doma na počítači. Kurz nezahrnuje výuku grafických programů, které máte na tabletu nebo notebooku. Lektorky vám pomůžou, ale předpokládá se, že svoje programy v základech ovládáte. Nezapomeňte, že počítač je jen nástroj podobně jako tužka.

Kurz se od roku 2019 koná formou volitelného předmětu pro žáky 7. – 9. tříd na ZŠ Lyčkovo náměstí, Praha.

MgA. Helena Šantavá vystudovala grafický design na UMPRUM, v letech 2004–2008 byla odbornou asistentkou v ateliéru ilustrace a grafiky Juraje Horvátha. Od roku 1996 se na volné noze věnuje designu knih, výtvarných katalogů, výstav, kulturních akcí a grafickému designu v architektuře. V roce 2005 spoluzaložila literární kavárnu Fra, navrhla grafickou podobu Kulturního čtrnáctideníku A2. Spolupracuje s nakladatelstvími Arbor vitae, Argo, Academia, Baobab, Host, Malvern, Paseka, Torst a další. Je členkou a grafickou designérkou spolku Kruh – diskuse a přednášky o architektuře. V letech 2012–2014 pracovala na fakultě architektury Technické univerzity v Liberci. Je držitelkou několika cen v soutěži Nejkrásnější knihy roku (1998, 2006, 2016). V letech 2017 – 2019 vedla společně s Kateřinou Přidalovou praktický kurz Grafického designu na pražské umělecké škole Scholastika.

Mgr. Kateřina Přidalová je teoretička designu, lektorka a novinářka se zaměřením na kreativně-kulturní odvětví. Je zakladatelkou platformy Designéři detěm. Působí také jako redaktorka projektu Kreativnicesko.cz (Institut umění) a časopisu www.materialtimes.com. Vystudovala dějiny umění a filmovou vědu na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 2018 vyučuje Dějiny grafického designu na Fakultě umění Ostravské univerzity, na VOŠ Scholastika v Praze a od roku 2019 na Fakultě výtvarných umění v Brně. V letech 2017 – 2019 vedla společně s Helenou Šantavou praktický kurz Grafického designu na pražské umělecké škole Scholastika. Jako projektová manažerka příležitostně spolupracuje s grafickými studii, věnuje se copywritingu, redakční činností a tvorbě grafických manuálů. V letech 2014 – 2016 byla členkou výběrové poroty Nejkrásnější české knihy roku a od roku 2014 je členkou Akademie Czech Grand Design.