Od abecedy k emoji

Kde se vzalo písmo, odkud pochází emoji a co je to kaligrafie? Děti v kurzu prozkoumají různé druhy psaní, vyzkouší si tvorbu abecedy a vypátrají odkud se vzaly emotikony. Kaligrafka Pavla Šťastná a lektorka Kateřina Přidalová ukážou dětem, že psaní není jen nutnost, ale kreativní aktivita, která může mít i mnoho bláznivých podob.

Pro koho?
Pro maximálně 10 dětí ve věku od 9 do 14 let. 

Kdy a kde?
Úterý 15:00 – 16:30 na ZŠ Lyčkovo náměstí (Praha), třída bude upřesněna. Začínáme od října 2020.

Co budou děti potřebovat?
Svoje ruce, hlavu plnou nápadů a základní psací potřeby v penálu.

Jak bude dílna probíhat?
Na počítači je mraky písem, psaní se řeší ve škole jako nutnost a v mobilech komunikujeme pomocí emoji. Cílem kurzu je dětem ukázat, že psát se dá kreativně mnoha způsoby a že ruka může být velká kouzelnice, když ví, jak na to. Děti si vyzkouší různé formy psaní pomocí různých nástrojů jako jsou štětce, pera, fixy, šablony, razítka a jiné techniky práce s písmem. Pokusí se navrhnout vlastní abecedu a prozkoumají, jak se tvoří emoji. Hravou formou se také dozví o historii písma.

Kolik to bude stát?
3 500 Kč / pololetí
V ceně je kromě honoráře lektora zahrnuta cena za pronájem třídy a základní materiál a pomůcky (papíry, tužky, fixy, pera, štětce,  barvy a další nástroje). Více o obecných podmínkách kurzů zde.

Přihlásit se

DiS. Pavla Šťastná studovala módní návrhářství a Vyšší odbornou školu zaměřenou na grafický design v reklamě. Pracovala na projekty pro značky jako Max Mara, Jo Malone London a John Reed Fitness. Má za sebou nespočet kaligrafických kurzů pro veřejnost ve spolupráci s papírnictvím Kašmidaš a Papírna. Mimo jiné se věnuje digitální a analogové ilustraci. Ráda propojuje kaligrafii s ilustrací a grafikou. Psát si vyzkoušela na různé povrchy a materiály, a to jak s fixou, perem nebo barvami. Tuto zkušenost by ráda sdílela s dětmi a jejich vyjímečnou fantazií.

Mgr. Kateřina Přidalová je teoretička designu, lektorka a novinářka se zaměřením na kreativně-kulturní odvětví. Je zakladatelkou platformy Designéři detěm. Působí také jako redaktorka projektu Kreativnicesko.cz (Institut umění) a časopisu www.materialtimes.com. Vystudovala dějiny umění a filmovou vědu na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 2018 vyučuje Dějiny grafického designu na Fakultě umění Ostravské univerzity, na VOŠ Scholastika v Praze a od roku 2019 na Fakultě výtvarných umění v Brně. V letech 2017 – 2019 vedla společně s Helenou Šantavou praktický kurz Grafického designu na pražské umělecké škole Scholastika. Jako projektová manažerka příležitostně spolupracuje s grafickými studii, věnuje se copywritingu, redakční činností a tvorbě grafických manuálů. V letech 2014 – 2016 byla členkou výběrové poroty Nejkrásnější české knihy roku a od roku 2014 je členkou Akademie Czech Grand Design.