Komiksová dílna

Komiks, malé filmy na papíře nebo jednoduchý vtip na tři okna? Na začátku může být zážitek z venčení psa nebo divoký sen. A když nic jiného není po ruce, dá se převyprávět napínavá scéna z oblíbené knížky. Anebo si vymyslíme svého superhrdinu a naučíme se tvořit komiksové příběhy. To hlavní je dokázat nakreslit a převyprávět svůj příběh druhým tak, jak chceme, aby ho zažili.

Pro koho?
od 8 let, pro začátečníky a pokročilé

Jak bude dílna probíhat?
Bude se především kreslit a přemýšlet nad scénářem. Zamyslíme se, jak si na papíře rozvrhnout děj příběhu. Papír složíme a uděláme komiksový sešit nebo vznikne velká obrazová tabule? Vejdeme se s nápady do rámečků nebo se volně rozjedeme po papíře? V dílně se naučíme základy komiksového myšlení a vyzkoušíme si, jak své vyprávění výtvarně ztvárnit.

Cena a podmínky  
jednorázový workshop 5000 Kč

 • 90 minut
 • max 15 osob
 • delší workshop dle domluvy
 • workshop na téma nebo na míru pro vás
 • workshop lze připravit i pro rodiny
 • naživo i online
 • pomůcky v ceně
 • účastníci nic nepotřebují
 • cena nezahrnuje dopravu mimo Prahu
 • sleva pro školy a družiny dle domluvy
 • objednávky a dotazy pište na info@designeridetem.cz nebo volejte na tel.: 604 161 285

MgA. Barbora Satranská studuje v ateliéru ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Absolvovala stáž na Burg Giebichenstein University of Art and Design Halle v atelieru ilustrace. Baví ji nacházet věci a sbírat je, nebo je zachycovat. Sní o povolání „nájemný reportážní kreslíř“. Za své reportážní knížky Spořilov a Hospodský, průvodčí, truhlář, cukrářka, farář, vitrážista, řezník, restaurátor a sociální pracovnice získala ceny Muriel za nejlepší studentský komiks roku 2020 a 2021. V současné době se kromě ilustrace věnuje stínovému divadlu a meotarovým projekcím a společně s Laurou Hédervári vystupuje jako autorské duo Meograf. 

MgA. Dora Dutková absolvovala v roce 2007 na VŠUP v Ateliéru Ilustrace a grafiky ilustrovanou knihou a krátkým animovaným filmem. Věnuje se převážně ilustraci s přesahem do komiksu a animovaného filmu, baví ji autorské knihy a velkoformátové kresby na zeď. Mezi její komiksové počiny patří práce pro časopis Stripburger, komiks o Anně Mackové pro knihu Martiny Pachmanové „Z Prahy až do Buenos Aires”, autorský komiks na rolce do pokladny „Kuře Erskin”, komiksy pro Gender Studies, do sborníků sdružení KOPR a Mutabox a ilustrace do výročních zpráv Sdružení Linky Bezpečí. Jako ilustrátorka spolupracuje s nakladatelstvím Baobab, Akropolis, Argo, Mladá Fronta, LePress, Labyrint, Torst a další.

MgA. Marek Rubec studoval animovanou tvorbu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Věnuje se hlavně tvorbě komiksů, ilustrací, ale i animovaným filmům. Své práce publikoval například v Labyrint revue, Art + Antiques, AARGH!u nebo ve slovinském sborníku Stripburger a dalších českých i evropských antologiích. Spolu s Pavlem Kosatíkem je autorem grafické novely „1942, Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha“ z cyklu ČEŠI. V roce 2017 zvítězil v mezinárodní soutěži o nejlepší krátký komiks na festivalu FRAME v Praze. Následující rok vyhrál cenu Muriel o nejlepší český krátký komiks a v londýnském komiksovém nakladatelství Centrala vydal svůj autorský debut „Jarmil“. Opičák Jarmil se také pravidelně objevuje v časopise Raketa. Svojí tvorbu prezentoval na mezinárodním komiksovém festivalu v Angoulême, Hamburgu a dalších evropských komiksových festivalech.

Julie Černá pochází z malého města Strážnice na jihu Moravy. Studuje v ateliéru Animace a film na pražské UMPRUM, a kromě animace ji taky nekonečně baví forma ilustrace a autorského komiksu. Ve své tvorbě víceméně zobrazuje klid a pocity melancholie, humor a blbinky.

MgA. Kateřina Satranská absolvovala v roce 2022 na VŠUP v Ateliéru Ilustrace a grafiky autorskou knihou Záznamy, která vyšla jako ofsetový reprint v nakladatelství XAO. Absolvovala stáže na École nationale supérieure des Arts Décoratifs a na Beaux-Arts de Marseille. Ve své tvorbě čerpá z každodenního života. V jednoduchých skicách zachycuje prchavé okamžiky, které následně převádí dalších forem, jako je malba, výšivka či linoryt. V současné době je na mateřské dovolené a učí v ZUŠ v Novém Strašecí.