Publikace

Aby se nám lépe učilo, píšeme i knihy a vyvíjíme si své vlastní pracovní sešity a vzdělávací pomůcky. Představujeme naše dvě klíčové publikace – Toto není jenom kniha a Co je vlastně design?

Jen co ráno otevřeme oči, hrne se na nás nespočet vizuálních vjemů, které nadesignovali lidé. Abychom se mezi sebou dorozuměli, posíláme si různé zprávy – plakát na zdi v pokoji, obaly věcí, nápisy na oblečení, vyšitá loga, notifikace v mobilu, pomrkávající smajlíci, reklama na ulici, symboly v MHD, graffiti na zdi a mnoho dalších zpráv vytištěných nebo rozhýbaných na obrazovce. Opravdu se ve vizuální komunikaci vyznáme a rozumíme všemu? Zprávy mají celou řadu dobrých i špatných úmyslů. Ukážeme si, jak zprávy různými způsoby číst a tvořit. Vybízíme čtenáře a čtenářky od 15ti let, aby kriticky a kreativně prozkoumávali vizualitu současného světa.

Cena 450 Kč

Objednat knihu

Napětí mezi obrazy, slovy a jejich významy v širokém slova smyslu rámuje téma publikace zaměřené na porozumění vizuální komunikaci. Její různé formy nás denně obklopují, žijeme v době, které dominují obrazová sdělení. Tato populárně naučná kniha pro čtenáře od 15ti let si klade za cíl dát čtenářům klíč k tomu, jak všudypřítomné obrazy číst a jak je kritickým okem vnímat. Teoreticky se kniha opírá o sémiotiku a grafický design, který je dnes synonymem pro vizuální komunikaci. Jejím hlavním posláním je rozvíjení vizuální gramotnosti, stěžejní kompetence pro kritické myšlení. Zároveň je i cenným nástrojem k posilování mediální a informační gramotnosti, kreativního myšlení a k prohloubování citlivosti vůči funkční a estetické rovině vizuálního jazyka. Úkolem knihy je také ukázat, jak kreativně využívat digitální nástroje, které běžně používáme, neboť díky technologickým vymoženostem je většina z nás aktivními tvůrci vizuální komunikace. Kniha sestává z praktických cvičení – kritických otázek a tvůrčích úkolů a najde uplatnění také u učitelů ve všeobecném vzdělávání.

Koncepce knihy a text: Kateřina Přidalová
Design a ilustrace: Karla Gondeková, Karolína Šebková

Kniha byla nominována na Magnesii Literu 2024 a za design na Nejkrásnější českou knihu roku 2023.

Kateřina Přidalová, pedagožka, lektorka a zakladatelka platformy Designéři dětem. Je autorkou knihy Co je vlastně design (UMPRUM 2021), za niž získala v roce 2022 ocenění Zlatá stuha. Karla Gondeková, absolventka Ateliéru ilustrace a grafiky UMPRUM, je spolu s Karolínou Šebkovou zakladatelkou projektu listovatel.cz.

Kniha vyšla v koedici s nakladatelstvím UMPRUM v roce 2023.
ISBN 978-80-88308-89-8
Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky.

> workshop pro učitele Toto není jenom kniha.

Jedná se o populárně naučnou publikaci, která čtenářům od 12 let hravou formou přibližuje oblast designu na mnoha názorných příkladech. Autoři nabízí vtipnou formou vhled do problematiky designu, zvažují, čím vším design je a čím není, kde může pomoci a kde naopak selhává. Kniha představuje kulturní, společenské, ekonomické a umělecké roviny designu, komentuje současný design, neváhá se obracet do historie a má potenciál oslovit širokou veřejnost. Kniha otevírá čtenářům rozmanitý svět těch, kteří design tvoří, a zároveň je také o nás, uživatelích. Vyprávěním, otázkami, kresbami i fotografiemi autoři vybízí čtenáře a čtenářky, aby sami – kriticky a kreativně – prozkoumávali tento okouzlující obor.

Koncepce knihy a text: Kateřina Přidalová
Ilustrace: Jakub Bachorík
Design: Helena Šantavá

Kniha získala Zlatou stuhu 2022 v kategorii Literatura faktu pro děti a mládež, byla nominovaná na Czech Grand Design 2021 za ilustraci a na Nejkrásnější českou knihu roku 2021.

Kniha vyšla v nakladatelství UMPRUM v roce 2021.
978-80-88308-28-7

Kniha je nyní vyprodaná, ale očekává se dotisk.

> program pro školy Co je vlastně design?